Jarosławiec - pomysł na udane wczasy nad Bałtykiem!

Posted on 03/09/2023 7:55am

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko położone jest pomiędzy dwoma znanymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.


Plaża, morze
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec znajduje się na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niezwykle czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. W pobliżu nie ma także sporych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i przeważały tu głównie odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednakże prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także przywieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku pochodzącego z Ustki. Wielu bez wątpienia zainteresuje spore prawdopodobieństwo odnalezienia tutaj cudownych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Cudną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości sięgającej do 20 m, a także wydmy porośnięte przez drzewa mulczowanie iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach znajduje się bardzo dużo punktów widokowych, z których rozciąga się bajeczna panorama wybrzeża morskiego. Dużą popularnością cieszą się również przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z 1829 r. o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do odwiedzania i stanowi najbardziej ciekawy punkt widokowy w okolicy. Ciekawymi obiektami w Jarosławcu są też zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, dziś restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu szyku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu znajduje się też niewielka przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Wielobarwne kutry rybackie stanowią nieodłączny, malowniczy element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można też zakupić ledwo co złowioną rybę.


Sporą atrakcją Jarosławca jest park wodny usytuowany przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów od morza. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i funkcjonuje od maja do września. W parku wodnym są trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny - kliknij po więcej. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj ogrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się także SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km biegnąca przez poligon wojskowy, na którym częstokroć mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około 20 km i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się także dwa malownicze jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.

Tags: latarnie, morze, turystyka, jeziora, plaże, Bursztyn, wydmy