Jak zbudować siłownię domową?

Posted on 16/11/2023 9:59am

Jeśli mamy własny dom wspaniałym pomysłem jest stworzenie w nim małej siłowni. Często mamy jakieś pomieszczenie, z którym nie wiemy co zrobić, jak je zagospodarować. Ustawienie tam maszyn do ćwiczeń jest najlepszym co możemy zrobić. Zwłaszcza jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia, a wizja podejmowania wysiłku fizycznego w gronie innych ludzi jest dla nas ogromnie niemiła. Wtedy ćwiczenia we własnym domu są rozwiązaniem.

ćwiczący mężczyzna
Author: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Source: http://www.flickr.com
Żeby doskonale wyposażyć naszą siłownię, wybrać dobrej klasy sprzęt, należy odwiedzić profesjonalny sklep sportowy. Wykwalifikowany sprzedawca z pewnością poradzi nam jak dokonać wyboru. W szczególności kiedy już zdecydowaliśmy czy będziemy ćwiczyć tylko konkretne partie mięśni, czy może potrzebujemy maszyn do budowania wytrzymałości. Sprzęt do siłowni niestety nie jest tani, lecz jeśli dobrze zaplanujemy całe wyposażenie z pewnością nie wydamy wielkiego majątku. Nie decydujmy się na najtańszy sprzęt, lepiej wydać na starcie odrobinę więcej na maszyny lepszej jakości. Będziemy dzięki temu mieli gwarancję, że wystarczą na długi czas i nie trzeba będzie wymieniać ich już po roku. Wyposażenie siłowni zajmuje trochę czasu. Trzeba porównać oferty paru sklepów i wybrać tę, która będzie najlepsza. Pytajmy o upusty – mnóstwo sklepów z chęcią ich udziela, w szczególności jeśli kupujemy więcej niż jeden przyrząd (np. ławki treningowe, atlasy treningowe i hantle).

Co powinniśmy posiadać? Przede wszystkim atlas do ćwiczeń. Wielu ludziom atlas kojarzy się wyłącznie z ćwiczeniem ramion, a ma on jeszcze kilka funkcji. Można ćwiczyć na nim mięśnie nóg, można również mięśnie grzbietu i brzucha. Należy tylko poszukać w Internecie – odnajdziemy mnóstwo ćwiczeń do wykonania na tym przyrządzie. Są oczywiście różne atlasy treningowe. Dopytajmy sprzedawcy w sklepie, który może polecić nam zwracając uwagę na ilość przestrzeni jaką mamy, koszty i naturalnie nasze plany treningowe.
Na uwagę zasługują także ławki treningowe, np. . Także pozwalają na ćwiczenia różnych grup mięśni. Przede wszystkim dostosowane są do kształtowania mięśni brzucha i pleców, lecz wykorzystuje się je też do kształtowania mięśni klatki piersiowej przy użyciu hantli. Ławka nie zajmuje wiele przestrzeni, a w razie potrzeby zawsze możemy ją złożyć i postawić gdzieś w kącie. Należy też posiadać w siłowni zestaw hantli, może bieżnię – jeśli nie chcemy trenować biegania na dworze, albo orbitreka. Pomyślmy w jaki sposób chcemy pracować nad kondycją i wówczas zaplanujmy zakupy.

Warto dbać o zdrowie i kondycję fizyczną, a domowa siłownia (czytaj tutaj siłownia wrzeszcz) z pewnością nam w tym pomoże. Nie wahajmy się więc urządzić jej w domu, jeśli tylko mamy choć jedno puste pomieszczenie.

Tags: zdrowie, siłownia, kondycja, zakupy, ćwiczenia, mięśnie, hantle